Mákos guba – A gubák gubája

Amíg Bécsben éltem a Demel cukrászda volt a kedvencem. Sokszor megfordultam ott, és a szó szoros értelmében, gyakran tényleg csak nézegetni mentem be. Szerettem az elegáns kiszolgálást, az ottani ízeket is, de különösképpen nézni a színfalak mögött, hogyan készülnek a mennyei finomságok, mert hiszen abba is bepillantást engedtek nyújtani. Ritkán engedhettem meg magamnak akkoriban, hogy rendeljek is valamit, ne csak ámuljak a szemet gyönyörködtető üzletben, ahová néha muszáj volt betérni, hogy ihletet merítsek a színekből, a letűnt korról, ízekről, ízlésről. Például ettem ott egyszer egy csokoládé tortát, amely verhetetlennek bizonyult, és amihez hasonlót sem ettem még sehol, majd évekkel később a vőlegényem meglepett minket édesanyámmal, és rendelt nekünk ott Apfelstrudel-t, amit a bárpultnál magas székeken fogyaszottunk Advent idején. Akármikor betértem, minden alkalommal sikerült feltöltődni, de hát ízlésről nehéz vitázni.

Idővel azonban rájöttem, hogy ezek a szép pillanatok az életben otthon is éppúgy megélhetők, még akkor is, ha kevésbé rafinált, vagy éppen trükkös étel, desszert elkészítésébe kezdünk. Azt hiszem, ezekben az időkben sokkal inkább felértékelődik a Zero Waste, vagy mindegy minek hívjuk. Egyre kevésbé fogunk pazarolni, kidobni ételt. Biztos vagyok benne, hogy akik még nem tudnak főzni, most azok is ráfanyalodnak majd, hogy kipróbáljanak valamit, és azt  hiszem el is kezdem összegyűjteni azokat a recepteket, melyek nagyon egyszerűek, sőt talán azokat külön, amelyek mondhatni maradék alapanyagokből összerittyenthetők. Ilyen a Mákos guba is, mely újrahasznosítja a megszikkadt kifliket. A Mákos guba elkészítése nem jelent nagy kihívást a háziasszonyok számára, még kezdő próbálkozók is könnyű sikereket zsebelhetnek be elkészítésével, nem utolsó sorban gyorsan, ripsz-ropsz elkészíthető. Habár magyar gyerekként a mákos guba senkinek sem lehet újdonság, határainkon túl még mákot sem igen kapni. Mi, magyarok általában szeretjük a mákos süteményeket: meggyes-mákos rétes, mákos bejgli, mákos búrkifli, sőt még fagylaltban is vonzó ízesítésnek találhatjuk. Habár nagy előszeretettel fogyasztjuk, vajon tudtuk róla mennyire egészséges?

Bizony, egyetlen teáskanálnyi mákban benne van a napi kalcium-, illetve foszforszükségletünk 4%-a – ez a két ásványi anyag nagyon fontos, hogy csontjaink erősek és egészségesek legyenek. Egy teáskanál mákban 0,3 mg vas is található, ami férfiaknál 4, nőknél 2%-a napi beviteli szükségleteinknek. A vasnak fontos szerepe van abban, hogy a belélegzett oxigén mindenhová eljusson a testünkben, és abban is segít, hogy izmaink oxigént tudjanak raktározni. Az immunrendszernek is vasra van szüksége a megfelelő működéshez. Van benne továbbá cink, és nem is kevés! Cinkből nincs szüksége az embernek hatalmas mennyiségekre, – ez igaz – ugyanakkor ha nem viszünk be naponta egy keveset, akkor gond lehet, mivel szervezetünk nem képes raktározni ezt az ásványi anyagot. A cink fontos szerepet játszik a sejtképzésben, kell az immunrendszer megfelelő működéséhez is. Egy teáskanálnyi mákban 0,2 mg van, ami a férfi szükséglet 2%-át, a női szükséglet 3%-át fedezi. Óriási, nem?

A mákot tehát érdemes beillesztenünk az étrendünkbe, ezért is ajánlom, hogy időnként, és pihenésképp készítsünk mákos gubát!

A kiflisülthöz hozzávalók:

  • 3 db tojás sárgája
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 8 dkg cukor
  • 5 dl tej
  • vaj a tepsi kikenéséhez
  • 4 db kifli
  • 15 dkg darált mák
  • 5 dkg porcukor

Tálalás: Vaníliasodóval tálaljuk.

A vaníliasodóhoz hozzávalók:

  • 2 db tojás sárgája
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 3 ek cukor
  • 1 ek finomliszt
  • 5 dl tej

A kiflisültek öntetéhez és a vaníliasodóhoz szinte ugyanazok a hozzávalók kellenek. A nagy különbség, hogy a sodóhoz adunk egy kevés lisztet, amellyel felfőzzük azt, ezáltal krémes sűrűséget kapunk, a másik öntettel pedig leönjük, és megsütjük a felkarikázott kifliket. Azt javaslom, a két történetet egyszerre kezd el, ezért végy egy nagyobb tálat, meg egy kisebb főzőedényt, amelyben a vanaíliasodót rögtön fel is tudod majd forralni.

Elkészítés: A tojásokhoz add hozzá a cukrot, vaníliás cukrot, kézi habverővel keverd ki, majd a sodóhoz adj hozzá 1 evőkanál lisztet, és öntsd fel mindkettőt fél-fél liter tejjel. A sodót főzd fel, a másik folyadékkal pedig a kivajazott tepsibe helyezett, rétegenként porcukros mákkal megszórt kifli szeleteket öntsd nyakon, majd tedd be sülni.

Sütés: 20-25 perc 180 fokon


Forrás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük