agi.magyarart.com
Skip to content

A francia konyha – Quiche, egy kis mutatvány

A francia szakácskönyvekben az egyik legérdekesebb étel számomra a quiche (ejtsd: kis). A Quiche, egy omlós tésztaágyon kölönféle finomságokkal megpakolt, tejszínnel és tojással összesütött pite.

Eredetileg a német Lotharingia tartományból származik, a terület honosításával vált franciává. Népszerűsége roham tempóban növekszik a vegetáriánus étrenddel párhuzamban, így mára igazi kozmopolita étel lett belőle. Ami a japánoknál a szusi, az amerikaiaknál a hamburger, az araboknál a kebab, a mexikóiaknál a burrító, a görögögnél a gyros, az olaszoknál a pizza, az franciáknál a Quiche. Ma már a világ bármely pontján ismert. Nagy népszeráségét bizonyára köszönheti annak is, hogy a legváltozatosabban elkészíthető ételek egyike, melyben fontos szerepet kaphat a spontaneitás, hogy éppen mit találsz otthon a hűtőben… és maga a játék, hogy ezekből végül mit kreálsz. hogy A feltétek gazdag variációinak tényleg csak a képzelet szab határt. Ha az alapokat megismered, te is könnyen elkészítheted saját ízkombinációid. A hagyományos recept szalonnát, tojást és magas zsírtartalmú tejfölt tartalmaz, a hús elhagyásával azonban finom vegetáriánus étellé alakítható. Készítheted sós, és édes változatban is. Quiche-t készíteni talán elsőre pepecselősnek, macerásnak tűnhet, ám korántsem az. Kifejezetten gyors, kb fél óra, 40 perc  alatt elkészíthető étel, mely vendégváró finomságnak is tökéletes – nehéz vele melléfogni. Hidegen és melegen egyaránt fogyasztható, kiváló fogás lehet a nap bármely szakában.

Quiche-alaptészta recept

A Quiche (pite) tészta pofon egyszerű, kevesebb lisztet, és jóval több vajat tartalmaz, mint egy lepény. Ahogy azt már a francia konyhától megszokhattuk, a vaj ebben a receptben is üdvös szerepethez jut. A vajról mindenki, aki ismeri: süt vele, vagy csak eszi – ódákat szokott zengeni. Emlékkez csak Julia Child-ra, aki a francia konyhaművészetet amerikai háziasszonyok körében igyekezett meghonosítani, és azt vallotta: „Elegendő mennyiségű vajjal minden jobb”. Kimaradnak belőle: az egész tojás, és a tejtermékek, de nélkülük is elérhető a kívánt állag. A tészta ettől rugalmasabb lesz, a sok vajnak köszönhetően pedig könnyebben, és vékonyabbra nyújtható, formálható, mint ahogy azt a lepényeknél megszoktuk. A tésztaágyat elő kell majd sütni!

Hozzávalók:

  • 200 g liszt
  • 125 g vaj (nem margarin)
  • 1 db tojás
  • 1-2 csipet

Elősütés: 15 perc

Quiche tészta alaprecept
Quiche tészta alaprecept – A tészta állágának, valami ehhez hasonlóan kell kinéznie

Egy tálba mérjük ki a lisztet, mehet bele a só, és az apróra felkockázott vaj, (hogy gyorsabban felmelegedjen a kéz melegétől), és végül üssd hozzá a tojás sárgáját is. Gyorsan gyúrható tésztát kell kapj, ami hamar össze kell álljon. Ha nem ezt tenné, akkor még több vajat igényel. Könnyen leválik a kézről, nem ragad, nem tapad, ellenben ha teszel hozzá tejterméket rögtön összeugrik, és gumis lesz, amit pihentetni kell, és nehezebb gyúrni, nyújtani is. Nekem ez a végtelenül egyszerű recept vált be legjobban, így nem variálok tovább sem élesztő hozzáadásával, sem mással. Ez a tészta számomra éppen megfelelő: porhanyós, ropogós, és nem ázik át a tölteléktől.

“A quiche-tésztát illenék fél órát pihentetni a hűtőben, hogy könnyebb legyen nyújtani” – olvastam valahol, de tésztánk egyszerű hozzávalói nem kívánják meg tőlünk ezt a fáradtságot sem. Rögtön beleegyengetheted egy közepes méretű tűzálló tálba, esetleg tortaformába. Egyszerűen csak a kezem segyítségével belelapogatva kibélelem a formát – mi sem egyszerűbb? A tésztának legalább 2-3 cm magas karimát építs, hogy a tölteléket képes legyen majd megtartani. Az sem baj, ha a föltelék fölé ér, legalábbis én úgy szeretem, de nem mindig sikerül ugyanúgy… Villával megszurkálom, mert hólyagosodni próbál. Nagyjából 15 percig süssd elő töltelék nélkül, ez az idő éppen elég lesz arra, hogy a krémet elkészítsd! Ha netán elfelejtetted volna megszúrkálni, és magasra felhólyagosodott volna, se ijedj meg, csak várjál egy kicsit, és a töltelék súlyától az majd szépen visszaáll.

Quiche tészta
Márványosan áttetsző lesz a tészta, mint egy jóminőségű porceláncsésze

Quiche-krém

Édes és sós változatnál is ugyanaz a krém alapja: tojás és tejszín, tejföl, joghurt vagy ezek kombinációja, magyarán egy “omlett”.

Sós változat: Ebbe mindig teszek reszelt sajtot, mert a sajttól krémesebb és jobb lesz az állag, illetve szépen fog pirulni a teteje sütéskor. Nincs más munka vele, csak a hozzávalókat összekeverni, esetleg valamivel a tetejét megszórni. Sós quiche szinte bármilyen zöldséggel elkészíthető: párolt brokkolival, spenótlevéllel, ceruzababbal, répával, főtt céklával, paradicsommal, de variálható gombával, vagy különleges sajtokkal, túróval is. Ha már a gombát említettem, van egy titkos összetevőm, ami képes megbolondítani minden ízt… Ez nem más, mint a TARTUFATA PESTO SZARVASGOMBÁVAL – nyilván nem mindennapos dolog, hogy teszek bele, de rendkívüli ízt kölcsönöz a Quiche-nek is.

Quiche
Bármilyen hóálló sütőtálban sütheted, legyen az kerek, vagy szögletes

 

Quiche Spenót és Madársaláta levelekkel

Édes változat: Itáliában készítenek csokoládés pizzát is – ehhez képest az édes quiche nem is olyan meredek… Édes és sós quiche-nél a tészta ugyanaz, legfeljebb az édes változatba kicsivel kevesebb só kerül, és parányi cukor. Szinte bármilyen gyümölcsből készíthető: alma, megg, cseresznye, sárgabarack,  körte, szilva, vagy piros bogyós gyümölcsökkel, mint málna, szeder, ribizli, áfonya.. Amit éppen megkívánsz… Az édes Quiche nagyon közel áll a Cheeskace-hez, a nagy különség közöttük, hogy a Cheescake krémjébe nem kell tojás se (viszont mascarpone mindenképp), és nem kell a töltelékkel összesütni, csak a tésztát elősütni. A tészta tehát használható Cheescake alapnak is, habár ahhoz teszek egy kis zsemlemorzsát, esetleg zabkekszet, hogy sercegőbb legyen. A lényeg, hogy sütés helyett a Cheescake hűtőben érik össze. Érezni a kettő közti rokonságot, csak a Quiche inkább gyümölcsökre épít, míg a Cheescake nevéből is jól adódóan a sajtokra.

Hozzávalók:

  • 1 db tojásfehérje (ami a tésztából kimaradt – ez nyilván el is hagyható ha van rá ötleted, hogyan használd fel másként)
  • 2-3 db tojás
  • 2,5 dl tejtermék: ez lehet keveréke tejszínnek, tejfölnek, joghurtnak
  • érzésre só / cukor
  • ízlés szerint reszelt cheddar / trappista sajt
  • ízlés szerint különféle sajtok, például mascarpone, kékpenészes sajt – ezt inkább tördeld bele!
  • ízlés szerint túró – ezt inkább morzsold bele!
  • ízlés szerint zöldség / gyümölcs – darabosan, pépesítve, ahogy neked tetszik
  • érzésre fűszerek: például bors, szerecsendió, fahéj, gyömbér, ánizs, kapor, oregánó, kakukkfű, rozmaring
  • ízlés szerint magvak: dió, tökmag, fenyőmag, napragorgómag, mandula (érdemes lehet a tetjére szórni)

Elkészítés: A töltelékhez a tojásokat egy tálban lazán felverem, hozzáadom a tejszínt, és némi fűszert, ami éppen kiemeli és harmonizál a kiválasztott zöldség(ekk)el, gyümölcs(ökk)el. Ezt varálom különféle sajtokkal, vagy gombával, vagy amit éppen találok otthon… Ha például spenótos Quiche-t készítek belekeverek egy gerezd zúzott fokhagymát, de jól passzol hozzá a kékpenészes sajt is. Ha gombá verziót készítek, akkor hagymával a gombát kevés olajon megpirítom. Ha összeesett a gomba, lehúzom a tűzről, sózom, borsozom, és van, hogy hozzádobok spenótleveleket is. A sajtosabb verziókhoz nagyon jól passzolnak az olaszos fűszerek: rozmaring ágacska, félbevágott koktél paradicsom beledobálva, pár szem olajbogyó, és a különféle magvak.

sütés: 180 Celsius fokon 20-25 perc (vagy amíg szép piros nem lesz a teteje)

Spenőtos - kéksajtos Quiche
Spenőtos – kéksajtos Quiche

Quiche Lorraine: A klasszikus, az eredeti, melynél a tésztára lepirított szalonna kerül, a krémbe pedig a tojás mellé tejföl, só és bors. Az eredeti receptben nem szerepel a sajt, de nem is rontja el.. Sajttal még ízletesebb!

Hozzávalók:

  • 2 ek vaj
  • 1 fej hagyma
  • érzésre szerecsendió
  • 10 dkg reszelt sajt (Gruyére)
  • 200 g főtt füstölt sonka
  • érzésre só / bors

Egy serpenyőben felolvasztunk vajat. A felkockázott hagymát dinszteld puhára és töltsd az elősütött tészta aljára, majd rá egy sor feldarabolt sonka jön. Összekeverjük a tojásokat a tejszínnel, reszelt sajttal, sózzuk, borsozzuk, frissen reszelünk bele szerecsendiót. Ráöntjük a tésztára, és betesszük a sütőbe.


Cukkinis-kapros quiche: Póréhagyma szeleteket vágok a tészta aljára, majd az alaposan megmosott és végeitől megfosztott apró cukkiniket a tésztára karikázom. Kicsit elrendezgetem őket, majd mehet rá a quiche-krém, amelybe egy kis csokor kaprot is belevagdosok.


Gyömbéres quiche: A krém ugyancsak 1 tojásfehérjének, 2 tojásnak, 2,5 dl tejszínnek, kevés cukornak a keveréke, melyet 1 vaníliarúd kikapart magjaival és friss, reszelt, gyömbérrel ízesíts. A krémet töltsd az elősütött tésztára, majd potyogtasd bele a félbevágott epreket, hogy a vágott tetejük legyen felfelé.

Mindenkinek jó szórakozást! Bon Appétit!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Adatvédelem Designed using Unos. Powered by WordPress.